כל קבוצות הוואטסאפ רחשו אתמול בערב מעדכונים לגבי חסימות הכבישים הצפויות בשל הפגנות של מוחים נגד כניסת תקנות התו הירוק החדש לתוקף. החסימות בין אם ייצאו לפועל ובין אם לווא, אכן  צריכות להתרחש אבל לא בגלל התו הירוק אלא בגלל שליטל יעל מלניק, נערה בת 17 מאור עקיבא נרצחה על ידי אחד ממטפליה, מי שהיה אח במרכז הפסיכיאטרי בטירת הכרמל בו אושפזה. אם זה לא יוציא אותנו לרחובות, אז מה כבר יוציא? נערה, אוכלוסייה מוחלשת מלכתחילה, הוריה לא בארץ, היא תחת צו אפוטרופסות של סבתא, מאושפזת במעון פסיכיאטרי ואחר כך נמצאת בפנימייה לנוער בסיכון, אין יותר מוחלש מזה ומי שרוצח אותה הוא אח בן 49 שעבד באותו מרכז. היש נורא מזה? יש, כי מסתבר שהגיע למקום הרצח יחד איתה כששניהם פוסעים על רגליהם, ולפי עדות השומר שהזעיק את המשטרה, חזר לבדו. מי שהגיעו למקום מצאו קבר טרי וזוג ידיים מציצות מתוכו, רמז מזעזע לאפשרות שהנערה נקברה בעודה חיה. 

לחברות בפנימייה החדשה אליה הועברה בדרום הארץ סיפרה כי יש לה חבר מבוגר. "הנערה סיפרה לסובבים אותה שיש לה קשר עם אדם מבוגר אך לא פירטה את טיב הקשר. מדובר בנערה שעברה פנימיות מאז היותה צעירה" סיפרו גורמים לישראל היום והוסיפו כי "היא עברה מספר טיפולים ובאחד מהם הכירה את החשוד, שבעבר אף הוצא צו הרחקה נגדו על ידי בני משפחתה".

יש פה כשל כל כך גדול של המערכת שהיינו חייבים היום לעצור. איך הדבר הזה יכול לקרות יכול אולי להעיד הפוסט הבוקר של יעל שרר, מנהלת הלובי למלחמה באלימות מינית. "בחול המועד סוכות הגשנו שתי בקשות לחוק חופש המידע יחד עם שקוף שעוסקות בפגיעה מינית בתוך המחלקות הפסיכיאטריות. שאלנו גם את משרד הבריאות וגם את נציבות שירות המדינה על הליכים משמעתיים שנפתחו נגד עובדי מערכת בריאות הנפש בשנים האחרונות ולמה? לא מפסיקים להגיע אלינו דיווחים על אלימות מינית במחלקות הפסיכיאטריות, הן של מאושפזים כלפי מאושפזות והן של אנשי צוות. ידוע לנו גם על הריונות בתוך מחלקות סגורות. לעומת זאת כמות הדיווחים זעומה וכמות ההליכים עוד יותר. אשפוז פסיכיאטרי הוא מערכת היררכית בקיצון, וזה ניכר," כותבת שרר. "כאשר אישה או גבר בתוך מחלקה פסיכיאטרית מתלוננים הם נתקלים באי אמון, זלזול ולפעמים סנקציות של ממש מהצוות הטיפולי. בטח ובטח שהם לא זוכים לאמון של המשטרה שלא מצטיינת ביחסה לאוכלוסיית בריאות הנפש. ובמקום שבו אין סיכוי לסנקציה כלשהי, האלימות המינית משתוללת ללא מעצור והאופורטוניסטים חוגגת. אח פסיכיאטרי מקיים יחסים עם מאושפזות קטינות, הדבר ידוע ומתועד ומערכת בריאות הנפש לא מקיאה את האדם הזה מתוכה. וזה ממש לא מקרה חריג. הכלל הוא שמשרד הבריאות מאפשר לעברייני מין להמשיך ולפעול. זה הרגיל לצערינו... אנחנו לא בטוחים ולא בטוחות בתוך מערכת הבריאות. זה לא בטעות, זו המדיניות שלהם וילדה אחת מתוקה שילמה בחיים שלה על הקרב שהם מנהלים כדי שלא יגעו באנשים האלו." בסוף הפוסט שואלת שרר "למה אתם מאפשרים את זה ניצן הורוביץ? מתי תנקו את האורוות?"

מסתבר שגם עד לרגע זה, למרות שכבר נכתב, טרם אושר נוהל חדש שמסדיר את אופן הטיפול המשמעתי באנשי צוות שפגעו במטופלות. לא צריך נוהל כזה למקרה רצח אבל אם היה אחד כזה, אולי היה נמנע הקשר הקלוקל והאסור הזה בין מטופלת לאח מטפל, קשר שאפילו הסבתא שמעה עליו וביקשה להוציא נגדו צו הרחקה, קשר שאף סיפרה עליו לחברות שזה עתה הכירה. במהלך היום לא יצאו הפגנות, חברי וחברות הכנסת הביעו זעזוע ברשתות החברתיות אבל צעדים אופרטיביים לא נעשו. בשיחה הערב עם יעל שרר היא עדכנה כי הלובי הגיש תלונה נגד משרד הבריאות. "משרד הבריאות, בסירובו למסור נתונים על פגיעות מיניות של צוות רפואי במטופלות ומטופלים, לא השאיר לנו ברירה אלא לפנות למשרד המשפטים. התלונה הוגשה ליחידה הממשלתית לחופש המידע של משרד המשפטים. "כבר שנים שאנחנו מתריעות על בעיה קשה בטיפול משרד הבריאות במקרי אלימות מינית של צוות במטופלות ומטופלים; מנסות לחייב אותם לפרסם נוהל למקרים האלה, מנסות לקבל מידע ונתונים, ונתקלות לא רק באדישות, אלא לפעמים ממש בהתנגדות. העובדה שמשרד הבריאות לא עושה הכל כדי לשים סוף לתופעה היא בושה בפני עצמה. אבל העובדה שהוא מוכן לעבור על החוק ובלבד שלא יפורסמו נתונים על ההיקף שלה הוא דגל אדום. אנחנו דורשות לראות את המידע ששייך לציבור ונוגע לגורלו. "

המקרה המזעזע בסוף השבוע והמעצר הבוקר של רופא בכיר, מנהל מחלקה, שנעצר בחשד למקרי אלימות מינית רבים נגד מטופלות, בהן קטינה בת 14 חייבים לסמן את הקץ להפקרות הזו. צריכה להיות אפס סבלנות לאנשי צוות שפוגעים או יוצרים קשרים אסורים עם מטופלות שלהן, לא משנה גילן, ושבעתיים כשהן נערות צעירות ופגיעות. בתקווה שאת הפגיעה הבאה מהלך כזה יצליח, אולי, לעצור.