הדוכסית מסאסקס, שילדיה העתידים יקבלו את מספרם המיועד בתור לרשת את כס המלוכה היחיד בעל משמעות כלשהי בעידן המודרני, ישבה רגל על רגל החתונה הכי נצפית בכל הזמנים. זה מה שלקחתי מהחתונה של מייגן והארי. רגע לפני שרייצ'ל מייגן מרקל והנסיך הנרי צ'רלס אלברט דיוויד מווינדזור נשבעו אמונים זה לזה תוך ויתור על גינוני הפרוטוקול, היא ישבה לצדו של הארי (קיצור חיבה לשם הנרי), הם אחזו ידיים, והיה לה נוח. היא הניחה רגל על רגל מתחת לשמלת החתונה המדוברת, שכולם עצרו את נשימתם ברגע שהגיחה מרכב השרד.

חתונת הארי ומייגן

את הכי יפה כשנוח לך. מייגן מרקל, רגל על רגל

כל ילד וילדה לומדים, בגיל כזה או אחר, מהם נימוסי השולחן המצופים מהם. המחמירים יגידו שאסור לשים מרפקים על השולחן, לא כל שכן נעליים; המקלים יגידו לא לאכול מהקערה המשותפת. אבל אם הוזמנתם לסעוד בחברת המלכה, שלא תעזו לשבת רגל על רגל. אלפי שנים של קיפול רגליים מתחת לכיסא נמחקו באבחה אחת והזניקו את כולנו לאלף הנוכחי. אם המלכה אליזבת השנייה האזינה ברוב קשב למייגן שרה לה "אלוהים נצור את המלכה", ולרגע עברה לה המחשבה ש"הנה, כבשתי את המושבות הסוררות האלה בלי ירייה אחת", הרי שבפועל המנצחת הגדולה היא הנסיכה דיאנה.

חתונת הארי ומייגן

בהאזנה מלאה. המלכה אליזבת

הנסיכה דיאנה היא זו שגידלה את הבנים שלה להיות כאחד האדם, לחבק חולי איידס, לפטור את אפריקה משדות מוקשים, ואף שלא הייתה לה בת, היא השאירה להם גרדרובה מפוארת של בגדי מעצבים עם מחשופים נאים, שמזכירים את זה של הדוכסית מסאסקס. דיאנה הייתה גננת כשהנסיך צ'רלס נכנס לחייה. בהמשך היא הייתה הנסיכה של העם, אבל היא גם שילמה מחיר כבד על היותה הגננת של בית המלוכה. היום, כשהבישוף מייקל קארי נשא את הדרשה ברוחם של המטיפים האמריקנים הגדולים, ואף הזכיר את משנתו של מרטין לות'ר קינג הבן, אפשר היה לחשוב שדיאנה ישבה והכתיבה לו את הדרשה. היה לה חוש הומור, הייתה לה חיבה לתרבות האמריקנית, היה לה אומץ לדרוש מבית המלוכה לעמוד בסטנדרטים שלה, וזה היה להם כמו עצם בגרון. אבל כשמייגן והארי קרצו זה לזה בזמן הדרשה, כשווילס, הדוכס מקיימברידג', גיחך מתחת לשפם שאין לו בעודו יושב מתחת להוד רוממותה, אפשר היה להרגיש שדיאנה משחררת אנחת רווחה. אנחת הרווחה הזאת התגלגלה באולם של כנסיית סנט ג'ורג' כבת צחוק מרעננת.

העובדה שמייגן גרושה אמריקנית, ואפילו העובדה שאין לה דם כחול, לא מחדשת דבר לבית המלוכה הבריטי. אליזבת עצמה מולכת כיום בזכות אותה וליס סימפסון שהייתה אמריקנית גרושה פעמיים, וגרמה להתפטרותו של המלך אדוארד השמיני מהכס. בעצם, חצי מילדיה של אליזבת גרושים ואף נישאו מחדש. עוד בימי אליזבת הראשונה היה נהוג לחפש בני זוג מעבר לים, או בממלכות אחרות, כדי לרענן את מאגר הגנים ולהיפטר ממחלות תורשתיות. אנחנו נוטים להתייחס לדרישה מאישי ציבור לעברת את שם משפחתם כאל התנשאות, ביזוי המורשת או ביטול זהות. בזמן שגם זה מנהג מיובא שאימצנו מהאימפריה הבריטית, ולא חדש תחת השמש. סבה של אליזבת שינה את השם הגרמני שלהם מסקסה-קובורג-גותה לווינדזור, ובאחת ניתק את כל הקשרים של בית המלוכה עם הנצר הגרמני. והנסיך פיליפ הוא בכלל דון ז'ואן יווני גבוה וחטוב, שרק לאחרונה נזכר מאיפה הוא בא, וביקש במחילה שיתנו לו לחזור לחיים הטובים לפני שהוא נפרד ממנעמי העולם הזה.

חתונת הארי ומייגן

דיאנה הכתיבה לו את הדרשה מקברה? הבישוף מייקל קארי

 

הארי ומייגן

אמא הייתה כל כך גאה לראות אתכם היום. הנסיכים לבית המלוכה הבריטי

ברוחה של דיאנה הגננת הכי אהובה. מייגן מרקל כלה

ברוחה של דיאנה הגננת הכי אהובה. מייגן מרקל כלה

אז מה היה לנו? האב, האם ורוח הקודש, או בגרסה המודרנית: האב, שמכר תמונות לאתר רכילות, האם שהיא רוח, וקודש הקודשים, שנחטף על ידי מטיף אפיסקופלי מעבר לביצה. כבר התרגלתי שבית המלוכה הבריטי הוא כמו קרובי המשפחה שלי ממאה שערים שתמיד מזמינים אותי לחתונות, לידות ולוויות, ולעולם לא יושיבו אותי ליד השולחן מחשש לטרפה. אבל איכשהו כל האירועים שלהם יוצאים שמחים, חגיגיים, המוניים, מסורתיים ומרגשים עד לנימי נפשנו. אם כל היופי בבית המלוכה הבריטי היה שכולנו חיכינו לראות מתי הנעל השנייה נופלת, אז באה הדוכסית החדשה ונתנה לנו להבין שהיא מתכוונת ללכת יחפה בארמון. היא תשב שם ישיבה מזרחית, וחבל שנעצור את נשימתנו ונחכה לנעל השנייה. זה רק עניין של זמן עד שהנסיך הקטן, בייבי קיימברידג' 3, יסתבך בפרשיות עסיסיות כהנה וכהנה, כמו כל דודיו, אבל זה כבר לא יפתיע אותנו כי הוא יעלה את מעשי הקונדס שלו למדיה חברתית כלשהי וכולנו נצקצק ונתענג.

המלוכה בבריטניה לא ניתנה לשוטים, כמו הנבואה בארצנו. המלכה אליזבת השנייה ניהלה את החצר שלה ביד רמה, וככול הנראה, ילדיה, נכדיה וניניה הרבים מבינים שבסוף הם עובדים אצלה, היא משלמת להם משכורת ואף אחד מהם לא באמת יעזוב את הבית. אבל הם יעשו את זה ברוחה של דיאנה הגננת הכי אהובה, חכמה וחיננית שאי פעם התהלכה במחיצת אליזבת אלכסנדרה מרי וינדזור. כבוד!