זה לא עניין חדש שאביבית בר זוהר היא אחת הדמויות היותר פופולריות לחיקוי. אין מה לומר, האקסצנטריות שלה במראה ובהתנהגות, והדיבור הכל כך מאופיין שלה, מדגדגים בקצות האצבעות של קומיקאים, שלא מתאפקים להגיש לצופים את ה"אביבית שלהם". לפעמים זה משעשע, לפעמים זה מיותר ומדי פעם זה גם מצליח לקומם – ממש כמו הדוגמה האחרונה.

קניוני עופר העלו לאחרונה מספר פרסומות עם הפרזנטורית שלהם, יובל שרף ולצידה הרכש החדש, הקומיקאית עדי חבשוש. בכל פעם אנחנו נתקלים בשרף, טבעית ושיקית, מתהלכת לה בניחותא בקניון, עד שהיא פוגשת בדמות הזויה אחרת, אותה מגלמת חבשוש.

בפרסומת הקודמת חבשוש גילמה ישראלית שגרה בארה"ב ומגיעה לביקור. כמתבקש מהדמות, חבשוש התרברבה בפני רשף על כל החברים הסלבס שיש לה בחו"ל והתביישה לגלות שאת התיקים שלה היא רכשה בקניון עופר. הפרסומת הצליחה לעורר לא מעט מגיבים שטענו כי מדובר בפרסומת עם מסרים וסטראוטיפים גזעניים שכבר אין להם מקום בישראל 2019.

למרות הטענות האלו, קניוני עופר העלו לפני מספר ימים פרסומת נוספת בסדרה, כשהפעם חבשוש מחקה את אביבית בר זוהר – או לפחות מגלמת דמות שמאוד מזכירה אותה. מול לגלוג בולט על הניתוחים הקוסמטיים שעשתה בר זוהר (או הדמות הבדיונית), שרף שוב טבעית לחלוטין וטוענת שכל מה שהיא עשתה כדי לשפר את המראה שלה זה לקנות מסקרה במבצע.   

אחת מהראשונות שיצאה נגד הסרטון היא בר זוהר בעצמה, שהגיבה: "הרבה אנשים פנו אליי לגבי הפרסומת הזאת שכביכול הדמות המוצגת הינה חיקוי לדמותי, אני בכל אופן לא משווה ולו בפסיק את הדמות המגוחכת שניסיתם ליצור, אך כן ניתן לראות בצורה מובהקת את הגזענות שבין דמות מעדות המזרח שכולה ניתוחים איפור לבין דמות מעדות אשכנז טבעית ואותנטית השאלה מה אתם קניון עופר מנסים להציג פה! מבחינתי יש פה השפלה של כל אישה אשר מטפחת את עצמה או מנתחת את עצמה, אז בבקשה פעם הבאה אל תתחסדו יש פה סרטון אשר מציג משמעותית סטראוטיפים והבדלי עדות ומעמדות אבל הכי חשוב שזה הומוריסטי נקרעתי מצחוק בהצלחה קניון עופר!".

אז האם באמת יש פה מסרים גזעניים? לא בטוח. חבשוש היא קומיקאית שאלופה בדמויות קיצוניות. והיא גם מזרחית. לכן כל דמות שהיא תעשה תהיה – לפחות במראה אלא אם יצבעו אותה בגלונים של מייקאפ ורדרד – מזרחית. באותה מידה יובל שרף, למקרה שלא שמתם לב, היא אשכנזייה, לכן כל דמות שהיא תעשה תהיה אשכנזייה. אולי אפילו ההצבעה על כך שמדובר בגזענות יש בה משום הגזענות – כי מה מצפים שחבשוש תעשה? תשנה את כל הכישרון הקומיקאי שלה לדרמטי רק בגלל שהיא מזרחית ותתחיל לגלם רק תפקידי אופי רציניים? הרי אם את אותן דמויות הייתה מגלמת עדי אשכנזי, אף אחד לא היה טוען לגזענות.   

אבל חכו רגע עם השמפניה – אני עדיין לא חושבת שהפרסומות האלו נטולות ביקורת. ממש כפי שבר זוהר ציינה, יש בהן השפלה של נשים, כאילו הנשים מתחלקות לשני סוגים: אלו הטבעיות ואלו שכל מה שמעניין אותן זה שופינג ויופי. הקונספט של כל הסרטונים הוא הקטנה והגחכה של נשים על ידי אישה אחרת. מול דמותה המושלמת של שרף באות בזו אחר זו נשים נלעגות, שרק נועדו להאדיר את דמותה של הדוגמנית על ידי הקטנתן. וזה קונספט מיושן, חבוט ובעיקר כבר אין לו מקום בעידן ה-METOO. פשוט עייפנו, ואנחנו לא מוכנות לשתוק לזה יותר.

קניוני עופר, ולמעשה כל מותג שמכבד את עצמו ואת לקוחותיו, כבר לא צריכים להסתפק במובן מאליו, בסטראוטיפים הרגילים ובבדיחות השוביניסטיות של דור ההורים. זה ידרוש חשיבה מחודשת, יציאה מהקופסה וכן - המצאת הגלגל. זה ידרוש קצת עבודה, אבל מפירות העבודה הזו תצמח לנו חברה מכבדת ושיוויונית יותר. מצד שני, חברה כזו אולי תצרוך פחות ותתפתה פחות לכל קניון שמציע סיילים ב"עד 70 אחוז הנחה". ואולי זאת הבעיה?