אבק הכוכבים שכח ונעלם, עברנו כאן צונאמי של תשומת לב בינלאומית ואפשר לומר שצלחנו את האירוויזיון בגאווה, בהוכחת תפקוד ברמות הכי גבוהות, באיכות אירופאית מהשורה הראשונה. בכל המימדים – הביצוע של האירוע המורכב הזה, ההפקה שלו, וכן גם באספקט של אומנות ובידור. האירוע הזה היה אקט תדמיתי כה משמעותי למדינת ישראל, שכמעט ניתן לומר, שהשפעתו עוד תלך איתנו זמן רב.

אבל - ואי אפשר בלי אבל, תמיד בשוליים מגיעה הביקורת הפנימית והיא בעיניי מקלקלת את השמחה. "לתשומת ליבה של נטע ברזילי אי אפשר להעביר מסר שהשמנת יתר זה לגיטימי" כך כתבה עורכת 'מעריב לנוער', מגזין הנוער המוביל בישראל.

כאמא לשני מתבגרים, כאשה, וכמי שעוסקת שנים בקבוצות אוכלוסיה שבדרך כלל, שם  "החמאה לא מרוחה", התאכזבתי מאימרה זו, בווליום הזה ודווקא לקהל הזה - בני נוער. 

למדנו כולם ואנחנו למדים כל פעם מחדש שנטע אינה רק זמרת – למרות שבעיני היא גדולה מהחיים גם בזה, אלא אומנית, יוצרת והכי חשוב - מובילת דעה. היא אמנית של ביטוי. הביטוי שלה מגיע בהרבה אופנים. באיך שהיא הופיעה בכוכב הבא עם הלופר והכניסה אותו לעולמנו, באיך שהיא שרה שירים שהכרנו פתאום בדרך כה ייחודית ואחרת. וכאן מגיעה עוד נקודה שמהרגע הראשון היה ברור שיש כאן מישהי אחרת ממה שנהוג למצוא בנוף הישראלי שלא לומר העולמי – נטע היא בחורה גדולה שאינה מתביישת – או לפחות כך נראה.

קרדיט תמונה: shutterstock

נטע חוגגת בבגדים יוצאי דופן, בנראות שאי אפשר להישאר אדישים אליה והיא משדרת הכל חוץ מנחבאת אל הכלים, שולית, דחויה. נטע  לא נותנת לשום תכתיב לקבוע לה מה תלבש, ובוודאי לא לשום מודה, היא ההיפך מקורבן אופנה. היא גם לא קורבן לשמנופוביה של שומרי הסף של עולם הבידור הישראלי, או עולם העיתונות הישראלי והיא לא עוסקת במה הכי מוכר. היא עסוקה בעיקר במה נעים לה טוב לה או יפה בעיניה. ואיזה פלא...היא אף מסרבת לקמפיינים שלדעתה לא מעצימים נערות, או ילדות במידות גדולות יותר שאינן מוצאות עצמן בחנויות בגדים.

האהבה העצמית שנטע מקרינה חזקה יותר מהמסר 'המקלקל' או ה'בעייתי' או ש'אסור' לדברי העורכת, ששומן אינו בריא.

כצלמת שמצלמת את כל סוגי הנשים באשר הן החל מדוגמניות ועד נשים מבוגרות, וצעירות, צילומי בת מצווה, נשים שנראות טוב, נשות עסקים, אני יכולה למר בפה מלא: לא פגשתי אישה אחת ששלמה עם הגוף שלה ושאין שם משהו שהיא לא מרוצה ממנו.

באיזה טקס, באיזה מעמד פספסתי את הרגע בו הכתירו את נטע בלפיד האחריות הציבורית  להעברת מסרים לנוער? איפה ההורים? איפה השיח עם הילדים שלנו על מה נכון? מה מתאים? מה בריא? למה לשים לב? איזה מסר עובר? וכן הלאה. שכל הורה והורה יחליט מה לשים בכריך של ילדיו טרם הם יוצאים לבית הספר, כמה חטיפים לקנות, איזה מזון לשים על השולחן ואיזה הרגלי אכילה לבסס בבית.

אוכל, מסרים חינוכיים, ותכנים לנוער וילדים בהחלט קודם כל אמורים לעבור את המסננת של ההורים. אני יכולה להעיד על עצמי, כמי שמלמדת תלמידים צילום חברתי בבית ספר יסודי, וכמי שכך חיה, אצלי יש דבר מאד ברור, אני בוחרת על מה לשים את הפוקוס, ומשתדלת תמיד לשים אותו על משהו מאיר, משהו טוב. המסר הוא שבכל אחד ובכל דבר יש גם משהו טוב. חשוב וקריטי לחיים להסתכל על הדברים בצורה מאוזנת ונכונה. אני מוצאת את הטוב בכל דבר וזה המסר שלי. לכולם. למנף כותרת ולכתוב 'השמנת יתר לא לגיטימית' בהקשר של נטע ברזילי, בעיני זה העדפת חצי הכוס הריקה על זו המלאה. נטע היא סמל של שבירת טאבו, מוסכמות ושמנופוביה שבה יש להילחם כחברה וכך צריך לראות אותה ואת המסרים שלה.