סיפורה של הצעירה הבריטית לא עוזב אותי ולא יוצא מראשי כבר שנה שלמה. זה התחיל בקיץ לפני שנה כשבחדשות מדווחים על צעירה בריטית שמתלוננת במשטרת איה נאפה כי נפגעה מינית על ידי חבורת נערים ישראלים. בימים הראשונים מדינה שלמה פשוט מתביישת ואולם אז מתהפכת הקערה על פיה והיא הופכת לנאשמת. במקום שהצעירה, שניכר היה שעברה טראומה מחרידה שתהרוס, קרוב לוודאי את חייה, תזכה בתמיכה, היא זו שמקבלת יחס מחריד מהסביבה. ערימות של חוסר אמונה והתרסה, שהופכים לבסוף, באופן בלתי נתפס, להרשעתה בתלונת שווא.

פרשת איה נאפה היא תמצית או זיקוק המציאות היומיומית שחוות הנפגעות- פגיעה טראומטית קשה, יחס עוין מצד הסביבה, האשמת קורבן, והפקרה על ידי רשויות החוק, אני מלווה נפגעות כאלו מדי יום ולכן לא הייתה לי שום אפשרות להשאיר את זה בצד. לא יכולתי ועודני מתקשה להרפות מהפרשה ומהמצב הנורא כל כך שהיא מתמודדת איתו כבר כמעט שנה תמימה.

אנחנו מאמינות לך

מהיכרותי ועבודתי עם נשים נפגעות אלימות, היה לי ברור שהיא הקורבן האמיתי כאן ולא המעלילה המניפולטיבית שהתקשורת הישראלית הקפידה לצייר. הסרטים הדוקומנטריים ששודרו בשבועיים האחרונים כאן בישראל אצל אורלי וגיא בתחקיר ׳הצד שלה׳ ברשת 13, והשני בבריטניה, חזקו בי עוד יותר את האמונה בגרסתה של הצעירה, והבנתי שאני לא יכולה לעבור לסדר היום מבלי לפעול.

כבר לפני כמה חודשים הגשנו חברותיי ואני תלונה במשטרת ישראל נגד הנערים בגין עבירת הצילום וההפצה שלה, שלטענתה נעשתה ללא ידיעתה או הסכמתה, בניגוד לחוק בישראל. אלא שהמשטרה סגרה את התיק, מבלי לגעת בו או לתת הסבר מניח את הדעת. העילה הרשמית הייתה 'אין מתלוננת בתיק', שרק הדגישה לכולנו את המצב האבסורדי והמתסכל שבו מידי יום עשרות תיקים נסגרים, נפגעות נשלחות הביתה מתחנות משטרה, מחוסר עניין של המערכת להציל את גופן ונפשן.

פרטי המקרה, שתוארו באומץ רב ע"י הצעירה בסרטם של אורלי וגיא, חזקו עוד יותר את נחישותי להמשיך ולפעול. כשנשאלה האם היא זוכרת כמה אנשים עשו לה את זה, וענתה בחרדה "לא, כי כל כך הרבה אנשים עשו את זה בו- זמנית", הזדעזעתי למשמע תיאורי הזוועה שלה. בעודי צופה בה שורטת את עצמה כל העת, כמעט עד זוב דם, מתוך כאב הטראומה והייאוש, ונשבעתי: אנחנו לא נשאיר אותה לבד בצד הדרך.

 

'איה נאפה- הצד שלה' צילום מסך

'איה נאפה- הצד שלה' רשת 13 צילום מסך

 

כך נולד הקמפיין לגיוס המונים שמטרתו לסייע לצעירה לזכות במשפט צדק! לעזור לנפגעת עם ההוצאות המשפטיות בערעור שהגישה לבית המשפט העליון בקפריסין על הרשעתה, ולהמשיך, במידת הצורך, לכל הערכאות הנדרשות.

פרשת איה נאפה היא גם הזדמנות לשינוי:

הצעירה הבריטית היא לא רק קורבן של אלימות מינית קיצונית וברוטלית, היא סמל  והיא הזדמנות אולי היסטורית להעביר מסר ברור ולקיחת אחריות שלנו כחברה. הזדמנות להגיד 'לא עוד'. ימים ספורים לאחר יום העצמאות, יום בו כולנו הרגשנו גאווה גדולה בישראל ובישראליות, יש לנו הזדמנות לעשות חשבון נפש כחברה. זה הזמן לשאול את עצמינו, איזו מין מדינה אנחנו רוצות ורוצים שתהיה לנו, על איזה ערכים אנחנו רוצים שיתחנכו ילדינו. אנחנו חיים בעידן בו הנוער ניזון מפורנוגרפיה, המכשירה את השימוש המיני בנשים, והופכת את האלימות המינית ללגיטימית. האם אלה הערכים שאנו שואפים להנחיל לילדינו? והרי מסרים אלה הם ליבת המקרה באיה נאפה! הנחריש אל מול זה? כמו גם מול מה שנראה כהתערבות רמת דרג (מישראל כך נרמז) שהובילה לתפנית הבלתי נתפסת בהשתלשלות האירועים בקפריסין? אני מאמינה שזאת פשוט לא אופציה!

אז, אם גם לכם.ן נשבר הלב למשמע עדותה המצמררת של הצעירה, וגם אתם.ן נשארתם.ן המומים.ות אל מול העוול המשווע שנעשה לה, אנא תרמו ככל שתוכלו. זו צריכה להיות המטרה של כולנו, שכן זה המינימום שאנחנו בישראל, כחברה המתיימרת להיות ערכית, חייבים וצריכים לעשות עבורה.

 לתרומה כנסו נא ל- https://beactive.co.il/project/57545

**** הכותבת סיון מור, עובדת סוציאלית המתמחה בטיפול זוגי, עוסקת בשיקום נשים נפגעות אלימות ופעילה במניעת אלימות מגדרית. 

פגעו בך? את מתלבטת אם את בזוגיות אלימה? חייגי 6724* לקו החירום של ל.א לאלימות ואון לייף 6724* 24/7 בכל השפות. אנונימיות מובטחת 

 

#לאמשאיריםאףאחתלבד