שכירות ארוכת טווח אינה רעיון חדש. זוגות ומשפחות רבות בוחרות או נאלצות לגור בשכירות לשנים ארוכות, כאשר המטרה הסופית היא קניית בית משלהם. בפרויקט הזה און לייף תלווה בכל פעם משפחה אחרת שבחרה את ההפך - להשתמש בחסכונות שצברו עבור השקעות מזדמנות ובניית אורח חיים בסטנדרטים שלהם. הקו המנחה בתכנון הבית היה בחירת פריטים שיוכלו ללוות את המשפחה גם במעבר עתידי, ולאפשר להם גמישות במידה ויבחרו לעבור לדירה אחרת, מבלי לוותר על תבנית העיצוב שתכננו או המוצרים שנרכשו.

חלל פינת האוכל - לפני

חלל פינת האוכל - לפני

האלמנטים היחידים שזכו לטיפול במסגרת יסודות הדירה היו הקירות, ארונות המטבח ורצפת חדרי השינה. בשכירות ארוכת טווח, דירה הופכת בית לשנים ארוכות, וזו הסיבה שבחרנו להתייחס גם אל יסודות אלו. ראוי לציין שזו ההשקעה היחידה במסגרת הפרויקט.

הבחירה שלנו למקם את פינת האוכל בכניסה אל הבית ובנשיקה לסלון הייתה מכוונת. מטרתה הייתה לייצר חוויה מקשרת בין בילוי לקולינריה. האתגר המורכב ביותר שלנו בחלל לא נבע מקושי עיצובי אלא דווקא חג סביב הרצון שלנו לנתק את בני הבית מהמסכים בזמן הישיבה סביב פינת האוכל. לשם כך, בחרנו להציב אלמנט מרכזי על גבי הקיר הצמוד אקווריום מלבני מחופה עץ אלון.

את גוון העץ של האקווריום התאמנו לשולחן פינת האוכל, וכדי לשמור על קונטרסט הצבעים של הדירה, בחרנו לשלב באקווריום דגי נוי טרופיים בצבעי אדום, צהוב וירוק. רקע האקווריום חופה במשטח כחול המתכתב עם אלמנטים שונים בבית ואל צמחיית האקווריום האדומה התאמנו עציץ סחלב במרכז השולחן בעל עלי כותרת בגווני ורוד-אדום. מול פינת האוכל הצבנו מסיכות נוי גם כן בצבעוניות כחולה ואדומה, כדי להמשיך את קו הצבעים מהסלון אל שאר חללי הבית.

הבחירה באקווריום כאלמנט העיצובי המרכזי בחלל פינת האוכל אינה מקרית. חיפשנו רהיט חי שמאפשר לבהות בו גם למשך מספר דקות ועדיין מצליח להציג התרחשות מגוונת על גביו. זה עבורנו היה הצעד הראשון בדרך להסרת חסמי המסכים משולחן פינת האוכל. 

יחד עם זאת, בינוי אקווריום ביתי דורש התקנה ותחזוקה קבועה של אנשי מקצוע. את העבודה בדירה ביצעה חברת אקווה-ארט, ואילו את חיפוי עץ האלון יצר הנגר יוסף. אלירן עזרא מחברת אקווה ארט מסביר שבבחירת אקווריום ביתי ישנם 2 פרמטרים חשובים לקחת בחשבון: סוג הדגים והיקף התחזוקה. מכיוון שבדירה בחרנו אקווריום בהשראת תמונה, היינו צריכים לבחור דגים קטנים שיוכלו לנוע בחופשיות ולמצוא מקומות מסתור שחשובים לאריכות ימיהם. הדבר הנוסף, והחשוב ביותר לדברי אלירן, הוא עניין תחזוקת האקווריום.

תחזוקה שוטפת חשובה מכמה בחינות: שמירה על צלילות המים, החלפת פילטר ושאיבת רפש וכן שימור דקורציית האקווריום. ללא תחזוקה שוטפת, מגוון סיבות נלוות עשויות לגרום למוות של דגי הנוי וכן לפגוע בנראות הכללית של האקווריום. ובניגוד לימים בהם אקווריום שימש כמותרות לעשירים בלבד, אלירן מרגיע שמחיר תחזוקה חודשית ממוצעת שוות ערך לביקור בודד של מנקה או עוזרת בבית. 

צילום: ליאור גולדשטיין

עיצוב: סטודיו יעל שביט, סמטת המעלות 7, ר"ג

ספקים:

אקווריום - אקווה ארט

חיפוי עץ אלון - נגריית יוסף

פינת אוכל ו-4 כסאות - האוס אין 

מתלה עציצים - גליפס

מסכות אפריקאיות - אורבן מאסק / מחיר: 2,100 ש"ח ל-3 מסכות